O Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biedrzychowicach

Historia szkoły

Wieś Biedrzychowice położona jest w gminie Olszyna, powiat lubański; jest usytuowana wzdłuż głównej szosy Jelenia Góra - Zgorzelec.

Pierwsza szkoła na terenie wsi Biedrzychowice została założona, według kronik niemieckich w roku 1878. Wówczas wieś nazywała się Friedersdorf. Do szkoły uczęszczało od 200 do 350 uczniów. Stan dzieci w klasach uzależniony był od liczby dzieci w wieku szkolnym w samej wsi Friedersdorf, jak i w wioskach przyległych do wyżej wymienionej miejscowości. Szkoła niemiecka liczy pięć klas i zatrudnia trzech nauczycieli.

Wraz z zakończeniem II wojny światowej zmienia się nazwa miejscowości z Friedersdorf na Kuźnice. Wiąże się to z objęciem tych terenów przez Polaków. W tym też momencie rodzi się potrzeba utworzenia polskiej szkoły we wsi Kuźnice.

Uruchomienie polskiej szkoły ma miejsce25 października 1945 roku, kiedy to rozpoczęto normalne zajęcia szkolne w Publicznej Szkole Powszechnej w Kuźnicach. Nowouruchomiona szkoła składa się z czterech klas Klasy I, II, III i IV. Uczęszczało do niej według stanu z dnia 15 czerwca 1946 roku 59 uczniów. Pierwszym kierownikiem szkoły została pani Maria Kołodziej, która następnie została przeniesiona 3 września 1946 roku do szkoły w Lubaniu Śląskim.

Według zapisków z kroniki, której spisywanie rozpoczęto tuż po założeniu szkoły, pierwsze lata funkcjonowania placówki wiążą się z pokonywaniem licznych trudności. Kierownik szkoły boryka się wówczas z brakiem ławek, mebli w klasach. Jednak kolejny, drugi rok szkolny 1946947 w Publicznej Szkole Powszechnej w Kuźnicach, rozpoczyna się planowo dnia 3 września 1946 roku.

Wówczas szkoła liczy pięć klas, w których naukę rozpoczęło 102 uczniów. Docelowo ma być to siedmioklasowa szkoła. W szkole prowadzona jest również nauka religii. Zajęcia prowadzi ksiądz dojeżdżający z Olszyny. Wraz ze zwiększeniem się liczby uczniów szkoła potrzebuje większej ilości pomieszczeń. Początkowo zajęcia odbywają się w dwóch pomieszczeniach. Ilość ta powoli staje się niewystarczająca. W Publicznej Szkole Powszechnej w Kuźnicach funkcjonuje Komitet Rodzicielski, Samorząd Klasowy, działa Spółdzielnia Uczniowska, jak również Polski Czerwony Krzyż, który zrzesza 65 członków. Księgozbiór biblioteczny liczy 19 pozycji. Są to zarówno książki, jak i broszury. Szkoła w Kuźnicach ma charakter szkoły zbiorczej. Uczęszczają do niej uczniowie z okolicznych wiosek.